fbpx

Komunikacja empatyczna

Warsztaty oparte na technice Nonviolent Communication

Zapisz się

W kontakcie ze Sobą i z Innymi – Warsztat Uważności i Porozumienia Empatycznego

Idea

„Zaskakujące jest jak wiele ludzi idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi.” SIDNEY J. HARRIS

 

W tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy oparcia w czymś, co podniesie jakość naszego codziennego życia i  da nam poczucie, że mamy wpływ na to w jaki sposób je przeżywamy.
Dlatego serdecznie zapraszamy na warsztat online w którym przedstawimy i przede wszystkim będziemy praktykować metody uważności i komunikacji empatycznej.

Czym jest Uważność ?

Uważność to sztuka świadomego życia, poprzez systematyczną obserwację i badanie natury własnego umysłu. Medytacja uważności to podróż, która krok po kroku pokazuje nam sposób doświadczania teraźniejszości i akceptacji samego siebie – takimi, jakimi jesteśmy. W treningu mindfulness posługujemy się wypracowaną postawą oraz zestawem technik rozwijających poczucie świadomego ciała i umysłu poprzez zaakceptowanie stanu w jakim się aktualnie znajdujemy oraz przyswojenie myśli oraz uczuć takimi, jakie są – bez ich oceniania. Słowem – uczymy się żyć tu i teraz.
Tak jak możemy ćwiczyć mięśnie ciała, tak tez możemy ćwiczyć swój umysł, co przyczynia się do zmian w strukturach i aktywności naszego mózgu (neuroplastyczność mózgu).

Czym jest Komunikacja Empatyczna ?

Komunikacja Empatyczna to inaczej też porozumienie współczujące, komunikacja konstruktywna czy język żyrafy – synonimy Porozumieniu bez Przemocy (ang. NVC – Non Violent Communication) wg Marshalla Rosenberga. W PBP skupiamy się na tym co jest żywe w nas i drugiej osobie dla nawiązania i utrzymania kontaktu, i znalezienia rozwiązania biorącego pod uwagę potrzeby wszystkich stron dialogu. Dialog wolny od przemocy zakłada dwie fazy: szczere wyrażenie siebie w oparciu o nazywanie faktów, emocji i potrzeb, i wysłuchania rozmówcy z głębokim współczuciem by również zidentyfikować jego potrzeby. Świadomość potrzeb prowadzi nas do lepszego zrozumienia naszych zachowań i prowadzi do porozumienia zaspokającego obie strony, a przez to wzbogacającego życie.

Korzyści z warsztatu

Kurs przeznaczony jest dla osób które pragną lepiej rozumieć siebie i innych,  chcą zadbać o swój dobrostan w tym trudnym czasie, którym zależy na rozwijaniu satysfakcjonujących relacji z ważnymi dla nich ludźmi, które chciałyby się nauczyć jak przejść z nawykowego, reaktywnego sposobu działania w sposób bardziej świadomy i relacyjny. Zapraszamy zarówno osoby dla których będą to zupełnie nowe tematy, jak i tez z doświadczeniami w rozwijaniu uważności i empatycznej komunikacji dla ugruntowania swojej wiedzy i wspólnej praktyki.

Współczesne badania naukowe potwierdzają dobroczynne skutki, jakie praktyka uważności przynosi naszemu umysłowi, samopoczuciu, emocjom i zdrowiu. Co dobrego przynosi praktyka uważności?
• Spada poziom lęku, niepokoju, stresu, wyczerpania i poirytowania
• Rozwijamy inteligencję emocjonalną
• Zmniejsza się podatność na depresję
• Usprawniają się procesy zapamiętywania i uczenia się
• Zwiększa się umiejętność koncentracji

 

Poprzez świadomą pracę nad umiejętnościami komunikacyjnymi, mamy szansę rozwijania naszych relacji w sposób który uwzględnia ważne dla nas potrzeby, uwzględniając jednocześnie potrzeby drugiej osoby. Otwiera to przestrzeń dla prawdziwego partnerstwa opartego na zrozumieniu i zaufaniu.

Dzięki połączeniu tych dwóch metod wzrasta samoświadomość, samokontrola, uwaga i poziom empatii.

Dwójka prowadzących

Marzanna Maciejewska – praktyk Inteligencji Emocjonalnej certyfikowany przez Genos International, coach PCC w obszarze IE, prowadzi warsztaty  Komunikacji Empatycznej. Entuzjastka rozwoju Inteligencji Emocjonalnej poprzez Praktykę Uważności. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Własną praktykę coachingową i trenerską prowadzi od 2007 roku, wcześniej pracowała jako menedżer HR w kilku biznesowych organizacjach.

Program warsztatów

21.11.2020
Dzień I
Bycie w kontakcie ze sobą i z innymi
21.11.2020
Dzień I
Wprowadzenie do uważności, medytacja
21.11.2020
Dzień I
Zatrzymywanie się i doświadczanie emocje-myśli-ciało
21.11.2020
Dzień I
Emocje a potrzeby
21.11.2020
Dzień I
Komunikat ja - autentyczne wyrażanie siebie
22.11.2020
Dzień II
Uważność a emocje - kręgi emocjonalne
22.11.2020
Dzień II
Praktyka współczucia i życzliwość w codziennym życiu
22.11.2020
Dzień II
Moje potrzeby, wartości i relacje
22.11.2020
Dzień II
Uważne słuchanie
22.11.2020
Dzień II
Podsumowanie - praktyki codzienne

Lokalizacja

Online platforma ZOOM

Inwestycja

340 zł przy rejestracji do 8 Listopada, później 390zł

Liczba miejsc jest ograniczona.
Gwarancją rezerwacji miejsca jest wypełnienie formularza i wpłata zaliczki

W kontakcie ze Sobą i z Innymi

Zapisz się

Piotr Jan Panasiuk

Psychoterapeuta Gestalt w trakcie szkolenia, przygotowujący się do uzyskania europejskiego certyfikatu EAGT (European Certificate of Gestalt Psychotherapy). W pracy wykorzystuje także elementy psychoterapii ACT. Pracuje pod regularną superwizją i zgodnie z Kodeksem Etycznym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt.
Certyfikowany nauczyciel uważności MBLC (Mindfulness-Based Living Course) i współczucia CBLC (Compassion Based Living Course) i nauczyciel prowadzący w Mindfulness Association Polska. Ponad 8 lat praktyki własnej w medytacji uważności.
Wieloletni praktyk i trener Porozumienia Bez Przemocy (NVC) w trakcie certyfikacji. Współtwórca projektu Czuły Wojownik – warsztatów rozwojowych dla mężczyzn. Certyfikowany trener umiejętności miękkich, od ponad 6 lat trener wewnętrzny w organizacjach biznesowych i pozarządowych. Absolwent w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie posiadający wieloletnie doświadczenie jako manager w czołowych międzynarodowych organizacjach.

Dowiedz się więcej

Marzanna Maciejewska

Emotional Intelligence Coach

Janka Panasiuka poznałam na Podyplomowych Studiach Porozumienia Bez Przemocy. Zaciekawiła mnie jego pełna poszukiwawczej pasji droga łączenia NVC z praktykami uważności i współczucia. Jego głębokie wsłuchanie się w potrzeby człowieka połączone z nieoceniejącą postawą sprawiają, że ludzie szukają u Janka odpowiedzi na najważniejsze pytania jakie sobie stawiają w życiu.

Łukasz Juszczuk

Psycholog, Certyfikowany Nauczyciel Mindfulness

Z Jankiem miałem wiele pierwszych razów. Jednym z ważniejszych było nasze wspólne prowadzenie dziewiczej grupy mindfulness. Chociaż dzieli nas dekada, to do dzisiaj nie mam pewności, czy powinienem tam być współprowadzącym, czy przez niego prowadzonym ;).

Anna Zubrzycki

Założyciel i dyrektor Mindfulness Association Poland oraz nauczyciel prowadzący

Z wielką przyjemnością polecam Janka jako trenera uważności. Podchodzi do treningu bardzo poważnie, i z ogromna pieczołowitością. Umiejętne słucha innych i wyczuwa ich potrzeby, stwarzając poczucie bezpieczeństwa i komfortu w grupie. Jego wiedza w dziedzinie komunikacji bez przemocy sprawia, że jego zasoby w zakresie prowadzenie dialogu w grupie i zrozumienia ich procesów bardzo wspierają treningi uważności. Można naprawdę na nim polegać w pracy w zespołowej.

Zofia Schacht-Petersen

Certyfikowana trenerka NVC, założycielka Szkoły Empatii i Dialogu, autorka książek, m.in. „Dialog zamiast kar”

Towarzyszyłam Jankowi w jego poszukiwaniach własnej ścieżki rozwoju w oparciu o NVC i byłam pełna podziwu dla jego męskiej delikatności, wrażliwości i umiejętności wsłuchiwania się w potrzeby drugiego człowieka, przy jednoczesnej uważności i szacunku dla siebie. W trakcie naszej współpracy, kiedy uczestniczył w zajęciach intensywnego treningu NVC już jako asystent, wielokrotnie doświadczyłam z  jego strony zaangażowania, otwartości i ciekawości dla procesu, który dzieje się w grupie, zamiast dość często obserwowanej przeze mnie u młodych trenerów dominacji i sterowania procesem. Bardzo go cenię za taki sposób pracy z ludźmi, jego spójną obecność, głębię i pokorę.