fbpx
14 marca 2024

Toksyczne męskie stereotypy – ich konsekwencje i jak im przeciwdziałać ?

10 Marca w Polsce obchodzimy dzień mężczyzny (globalnie jest to 19 Listopada). Nie byłbym sobą (psychoterapeutą, trenerem umiejętności psychospołeczny w dużej mierze pracujący właśnie z mężczyznami) gdybym nie wykorzystał tej okazji by przypomnieć trochę o problemach z którymi mierzy się wiele współczesnych facetów i jak możemy im przeciwdziałać.

Bo fakty są takie:

Problem jest oczywiście wielopłaszczyznowy, ale śmiało można stwierdzić, że jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są toksyczne męskie stereotypy. Wszyscy to znamy: “Chłopaki nie plączą”, “Nie bądź baba”, “ Nie bądź homo”, “Musisz być samcem alfa”, “Ty nie dasz rady ?”

Niby ma to wspierać archetypową męską siłę, ale efekt powtarzania takich haseł jest zupełnie odwrotny. Mężczyzna koduje w podświadomości to, że nie może okazywać słabości, płakać, rozmawiać o swoich emocjach. Musi być silny – w tym duchu jest wychowywany od najmłodszych lat. Mężczyzna ma blokadę w proszeniu o pomoc. W przypadku depresji ucieka się do ryzykownych zachowań i substancji, tłumiąc problemy zamiast je rozwiązywać.

Jakie jest antidotum ?

Także Drodzy Panowie, ale Panie również, apeluje żebyśmy skończyli z powtarzaniem tych toksycznych męskich stereotypów które dosłownie zabijają, a w lepszym przypadku prowadzą do cierpienia w samotności. Mężczyzna może być silny i wrażliwy jednocześnie. Przeżywanie emocji to nie słabość. Jeżeli jest ciężko to należy o tym rozmawiać i warto prosić o pomoc.

Telefon zaufania dla mężczyzn – www.pomesku.org, 608 271 402

Niedawno pojawiła się ciekawa inicjatywa Ryzykanci – https://ryzykanci.gazeta.pl/
Dużo ciekawych darmowych materiałów na temat zdrowia psychicznego mężczyzn.

PS. Zdjęcie z fantastycznymi facetami z jednego z naszych warsztatów Czuły Wojownik – czulywojownik.pl

Dodaj komentarz