fbpx

Rozwijać uważność i życzliwość

Warsztaty oparte na technice Mindfulness

Zapisz się

Odosobnienie Medytacyjne – Spoczywanie w Ciszy (4 dni) – Listopad

Czym jest Uważność ?

Uważność (ang. mindfulness) to sztuka świadomego życia, poprzez systematyczną obserwację i badanie natury własnego umysłu. Medytacja uważności to podróż, która krok po kroku pokazuje nam sposób doświadczania teraźniejszości i akceptacji samego siebie takimi, jakimi jesteśmy. W treningu mindfulness posługujemy się wypracowaną postawą oraz zestawem technik rozwijających poczucie świadomego ciała i umysłu poprzez zaakceptowanie stanu w jakim się aktualnie znajdujemy oraz przyswojenie myśli oraz uczuć, takimi jakie są, bez ich oceniania. Słowem, uczymy się żyć tu i teraz. Tak jak możemy ćwiczyć mięśnie ciała, tak tez możemy ćwiczyć swój umysł, co przyczynia się do zmian w strukturach i aktywności naszego mózgu (neuroplastyczność mózgu).

Odosobnienie

Odosobnienie medytacyjne to szczególna forma rozwijania Uważności poprzez intensywną praktykę medytacji w szczególnych warunkach: przebywanie w ciszy, bez rozmów, z ograniczeniem zewnętrznych bodźców i możliwość bliższego kontaktu z naturą. Wszystko to w oparciu o zrównoważony plan dnia, z przestrzenią tylko dla siebie i zdrowymi posiłkami. Możliwość funkcjonowania tak przez kilka dni pozwala nam prawdziwie zatrzymać się w życiowej gonitwie i przełączyć się z trybu działania na tryb bycia. Życzliwa obserwacja naszego umysłu, pozwala nam spojrzeć z dystansu na pewne sprawy, a innym by wyłoniły się z nurtu nieświadomości.

Jakie są korzyści z praktyki uważności ?

Rozwijanie uważność przynosi konkretne korzyści poparte badaniami naukowymi.

 • Spada poziom lęku, niepokoju, stresu, wyczerpania i poirytowania
 • Wzrasta odporność psychiczna i fizyczna
 • Rozwijamy inteligencję emocjonalną
 • Zmniejsza się podatność na depresję
 • Usprawniają się procesy zapamiętywania i uczenia się
 • Zwiększa się umiejętność koncentracji
 • Zmniejszeniu ulega poziom odczuwanego bólu
 • Poprawia się nastrój i jakość życia
 • Zmniejsza się poziom hormonów stresu we krwi, obniża ciśnienie i ryzyka rozwoju chorób układu krążenia

Dla kogo ?

Odosobnienie przeznaczone jest zarówno dla osób doświadczonych z medytacją jak i początkujących. Dla osób doświadczonych – odosobnienie może być szansą na odnowienie i pogłębinie praktyki medytacyjne, głębsze wejście w stan uważności, co może być wartościowym punktem odniesienia do dalszej praktyki. Dla osób początkujących może być to wspaniała inspiracja do rozpoczęcia praktyki medytacyjnej (wszystkie podstawy teoretyczne będą przedstawione na wykładach) i później do dalszego rozwijania uważności w codziennym życiu.

Organizacja

Odosobnienie rozpoczyna się w środę wieczorem i trwa do niedzieli popołudnia.
Sercem naszego spotkania będą 3 dni w trakcie których będziemy:

 • praktykować intensywnie różnego rodzaju medytacje
 • zachowywać ciszę i milczenie
 • ograniczać media zewnętrzne – rekomendacja wyłączenia / odłożenia telefonów komórkowych
 • brać udział w wykładzie na temat założeń medytacji
 • mieć przestrzeń dla siebie (spacer, kontemplacja, czytanie)
 • możliwość spotkania się na krótkich sesjach indywidualnych w celu wyjaśnienia bieżących doświadczeń

Odosobnienie będzie się odbywać w grupie 10-20 osób.

Miejsce

Odosobnienie będzie się odbywać w przestronnym domu w leśnej otulinie z daleka od zgiełku miasta. 
Ośrodek w Czarnej to nowo wybudowany obiekt dysponujący miejscami noclegowymi na ponad 20 osób (pokoje z łazienkami), unikatową salą medytacyjną, salonem z kominkiem będącym salą wykładową i miejscem spożywania posiłków.

Zdrowe pożywienie

Na miejscu będą zapewninione codziennie 3 pełnowartościowe, wegańskie posiłki, przygotowywane przez zespół kucharzy, ze znanych warszawskich restauracji wegetariańskich, gotujących bardzo smaczne wegetariańskie/wegańskie posiłki.

Alternatywny termin odosobnienia – Sierpień

Rekomendacje

Jeżeli chciałabyś / chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego co można doświadczyć na odosobnieniu – gorąco zachęcam się do zapoznania się z video relacją Hani która uczestniczyła w naszym odosobnieniu w roku 2020.

 

Program warsztatów

27.11.2024
Dzień I - przyjazd od 18.00
Przyjazd, Zakwaterowanie i Kolacja
27.11.2024
Dzień I
Wprowadzenie do Medytacji
28.11.2024
Dzień II
Sesje Medytacji - Cztery Moduły
28.11.2024
Dzień II
Całodzienne Wyżywienie, Czas Wolny
28.11.2024
Dzień II
Wykład wieczorny, Sesje Indywidualne
29.11.2024
Dzień III
Śniadanie
29.11.2024
Dzień III
Sesje Medytacji - Dwa Moduły
29.11.2024
Dzień III
Wykład wieczorny, Sesje Indywidualne
30.11.2024
Dzień IV
Sesje Medytacji - Cztery Moduły
30.11.2024
Dzień IV
Całodzienne Wyżywienie, Czas Wolny
30.11.2024
Dzień IV
Wykład wieczorny, Sesje Indywidualne
01.12.2024
Dzień V
Śniadanie
01.12.2024
Dzień V
Sesje Medytacji - Dwa Moduły
01.12.2024
Dzień V - koniec o 14.00
Krąg Zamykający, Wykwaterowanie, Obiad

Lokalizacja

Ośrodek Medytacyjny
Czarna 29 G, 05-304 Czarna

Inwestycja

Koszt uczestnictwa w zajęciach
700 zł – przy rejestracji do 31 Października 2024
800 zł – cena standardowa
+ 820-900 zł zakwaterowanie i pełne wyżywienie

Odosobnienie Medytacyjne 4 dni

Zapisz się

Piotr Jan Panasiuk

Certyfikowany Psychoterapeuta Gestalt (EAGT). Terapeuta IFS  (System Wewnętrznej Rodziny) poziomu 1. Terapeuta ACT (studium podyplomowe). Pracuje pod regularną superwizją i zgodnie z Kodeksem Etycznym PTPG.

Certyfikowany nauczyciel uważności MBLC, CBLC, nauczyciel prowadzący i superwizor w Mindfulness Association Polska. Ponad 10 lat praktyki własnej w medytacji uważności.

Wieloletni praktyk i trener Komunikacji Empatycznej (w trakcie certyfikacji NVC). Współtwórca projektu Czuły Wojownik – warsztatów rozwojowych dla mężczyzn.

Certyfikowany trener umiejętności psychospołecznych, ponad 8 lat doświadczenia trenerskiego w organizacjach biznesowych i pozarządowych. Absolwent w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie posiadający wieloletnie doświadczenie jako manager w czołowych międzynarodowych organizacjach.

Dowiedz się więcej

Marzanna Maciejewska

Emotional Intelligence Coach

Janka Panasiuka poznałam na Podyplomowych Studiach Porozumienia Bez Przemocy. Zaciekawiła mnie jego pełna poszukiwawczej pasji droga łączenia NVC z praktykami uważności i współczucia. Jego głębokie wsłuchanie się w potrzeby człowieka połączone z nieoceniejącą postawą sprawiają, że ludzie szukają u Janka odpowiedzi na najważniejsze pytania jakie sobie stawiają w życiu.

Łukasz Juszczuk

Psycholog, Certyfikowany Nauczyciel Mindfulness

Z Jankiem miałem wiele pierwszych razów. Jednym z ważniejszych było nasze wspólne prowadzenie dziewiczej grupy mindfulness. Chociaż dzieli nas dekada, to do dzisiaj nie mam pewności, czy powinienem tam być współprowadzącym, czy przez niego prowadzonym ;).

Anna Zubrzycki

Założyciel i dyrektor Mindfulness Association Poland oraz nauczyciel prowadzący

Z wielką przyjemnością polecam Janka jako trenera uważności. Podchodzi do treningu bardzo poważnie, i z ogromna pieczołowitością. Umiejętne słucha innych i wyczuwa ich potrzeby, stwarzając poczucie bezpieczeństwa i komfortu w grupie. Jego wiedza w dziedzinie komunikacji bez przemocy sprawia, że jego zasoby w zakresie prowadzenie dialogu w grupie i zrozumienia ich procesów bardzo wspierają treningi uważności. Można naprawdę na nim polegać w pracy w zespołowej.

Zofia Schacht-Petersen

Certyfikowana trenerka NVC, założycielka Szkoły Empatii i Dialogu, autorka książek, m.in. „Dialog zamiast kar”

Towarzyszyłam Jankowi w jego poszukiwaniach własnej ścieżki rozwoju w oparciu o NVC i byłam pełna podziwu dla jego męskiej delikatności, wrażliwości i umiejętności wsłuchiwania się w potrzeby drugiego człowieka, przy jednoczesnej uważności i szacunku dla siebie. Bardzo go cenię za taki sposób pracy z ludźmi, jego spójną obecność, głębię i pokorę.